Lions Club Brumunddal har bevilget 50.000 kroner til klubbhusprosjektet på Sveum. President Eivind Amb skriver: Dette er ikke ofte at Lions Club Brumunddal gir så store beløp til enkeltprosjekt. Vi ser imidlertid at dette prosjektet er viktig i det forebyggende barne- og ungomsarbeidet og at det derfor treffer godt i forhold til prosjekt vi ønsker å støtte. Vi ønsker lykke til videre med det gode arbeidet dere utfører og ser fram til et fortsatt godt og positivt samarbeide."
Hamar Arbeiderblad skriver i dag at med åpent hus om kveldene, vil Sveum bli en enda viktigere møteplass for alle ungdommer i Brumunddal!
Avisa fortsetter artikkelen: Brumunddal Allianseidrettslag og Brumunddal Fotball ønsker å ruste opp klubbhuset på Sveum med nytt kjøkken og flytte kiosken inn i klubbhuset.
Målet er å ha åpent klubbhus på ettermiddags- og kveldstid, som et viktig tiltak for å styrke miljøet rundt idrettsanlegget.
Leder i Brumunddal allianseidrettslag (Bail), Nina Grønvold, mener at en slik bruk av klubbhuset vil betyr mye for ungdomsmiljøet i byen, og bidra slik at flere unngår rus. Hun håper at både fotballspillere og andre ungdommer kose seg, i et trygt og godt miljø med voksne til stede.
Riktig å utvikle
Styret i Bail er nøye på at de ikke bruker penger de ikke har, og klubben har fortsatt har gjeld etter baneutbyggingene i 2003 og 2008, Likevel mener de det er riktig å utvikle klubbhuset med et nytt kjøkken, kjølerom og muligheter for felles kiosksalg ute og inne.
Men oppussingen av kjøkkenet er et stort løft som de trenger hjelp til å dra i havn. Derfor kommer gaven fra Lions Club Brumunddal veldig godt med. Før A-lagskampen mot Lillehammer på lørdag, møtte Per Martin Pettersen opp med en sjekk på hele 50.000 kroner.
- Det er ikke ofte at Lions Club Brumunddal gir så store beløp til enkeltprosjekt. Men dette prosjektet er viktig i det forebyggende barne- og ungdomsarbeidet, og vi ser at det derfor treffer godt i forhold til prosjekt vi ønsker å støtte, sier Pettersen.
Bail regner med at et nytt kjøkken i klubbhuset vil føre til enklere drift.
Ikke kommunalt
I sin søknad til Lions, understreket Nina Grønvold at Sveum har en annen eierstruktur enn tilsvarende anlegg for eksempel i nabokommunene. Anlegget eies av Brumunddal Allinseidrettslag og leies av blant annet Brumunddal Fotball. Både i Hamar, Lillehammer og på Gjøvik er det klubber som spiller på kommunale anlegg. Og selv om kommunen bidrar økonomisk, er det i en annen målestokk.
Brumunndal Fotball
Brumunddal Fotball er hovedbruker på Sveum. Klubben har over 800 aktive fotballspillere og 250 frivillige ledere og trenere.
Målet er at Sveum skal være møteplass nummer én for barn og unge i kommunen.
I sommersesongen bruker 7.000 barn og voksne Sveum hver eneste uke.
Et foreløpig kostnadsoverslag for kjøkkeninnredning, kjølerom, kioskvinduer, hvitevarer, treverk/panel og arbeidstid, viser at et nytt kjøkken med kjølerom vil koste 250.000 kroner.